A fertőző betegségek körülbelül 60 százalékát vírusok okozzák, és a vírusfertőzések mindig is világméretű problémák voltak, melyek veszélyeztetik az emberi egészséget. Az elmúlt időszak nagy kihívás elé állítottak bennünket, hogyan is védekezzünk az új vírusokkal szemben.

Hogyan lehet megelőzni, sőt gyógyítani a komolyabb vírusfertőzéseket?

A hatékony vírusellenes gyógyszerek kis száma, a gyakori mellékhatások, a meglévő készítményekkel szemben kialakuló gyógyszerrezisztencia, valamint az új vírusok megjelenése miatt is megugrott a kereslet az utóbbi években az új és természetes összetevőket tartalmazó kiegészítők iránt.

A hagyományos kínai orvoslás tanításait már régóta használják a vírusos fertőzések megelőzésében, kezelésében és a betegek rehabilitációjában. A jelenlegi világjárvány kitörése is rávilágított arra, hogy a szervezet hatékony immunválaszának rendkívül fontos szerepe lehet a legtöbb vírusos betegség gyógyításában és megelőzésében egyaránt (1).

Az immunrendszert sejtek milliói alkotják, melyek azon munkálkodnak, hogy szervezetünket megvédjék az idegen betolakodóktól. Immunrendszerünk folyamatos munkával védelmez minket a kórokozók ezreitől, melyek megbetegíthetnek bennünket. Az immunrendszer mindezt oly hatékonyan végzi, hogy áldásos működését észre sem vesszük

Mely természetes anyagok tudják az immunrendszer működését igazoltan serkenteni?

A hagyományos fitoterápia sokféle gyógymódot kínál a szervezet betegségekkel szembeni ellenálló képességének erősítésére. Közülük több is klinikailag is igazolt hatékonyságú:

A kasvirág préselt leve megelőzheti vagy akár csökkentheti a megfázás tüneteit a betegség kezdetekor az Európai Gyógyszerügynökségegy 2015-ös tanulmánya szerint (2). A glikoproteinekben, poliszacharidokban gazdag bíbor kasvirág kivonatok immunaktivitása már régóta ismert, ezért is alkalmazzák sokan a téli időszakban a vírusos fertőzések megelőzésére, tünetek enyhítésére.

A ginseng gyökeréből készült kivonat képes növelni az immunrendszer védekező mechanizmusát a vírusokkal szemben, ezáltal képes jelentősen csökkenteni a megfázás tüneteit. Számos kutatás számolt be arról, hogy a ginsengkivonat vagy összetevői külön-külön vagy kombinálva vírusellenes és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, ezáltal a gyógyszerfejlesztők is komolyan foglalkoznak vele (3).

Az Astragalus, vagy ismertebb nevén kínai csüdfű, az eddigi kutatások alapján stimulálja az immunrendszer működését. Egészséges önkénteseken végzett tanulmány igazolta, hogy az Astragalus-gyökérkivonat növeli a monociták, neutrofilok, limfociták és vérlemezkék szintjét (4).

A fokhagyma (Allium sativum) kivonatok régóta ismert baktérium -és vírusellenes hatása mellett az immunrendszert is támogatja. Többek között az influenza B, a rhinovírus, a humán citomegalovírus (HCMV), az 1-es és 2-es típusú herpes simplex ellen is igazoltan hatékony, mely a benne lévő allicinnek köszönhető (5).

A fekete köménymag immunmoduláló hatása is több mint 20 éve ismert. A legőjabb, 2020 októberében megjelent tudományos tanulmány alapján komoly szerepet kaphat a különböző vírusos fertőzések megelőzésében és terápiájában. A Nigella sativa mag bioaktív vegyületei ígéretesek lehetnek a COVID elleni küzdelemben is (6).

A Shiitake gomba immunrendszer működésére kifejtett hatása is igazolt. Amerikai kutatók olyan klinikai vizsgálatot szerveztek (7), melynek során egészséges fiatalokban vizsgálták a shiitake gomba immunrendszerre kifejtett hatását. A gomba egyik legfontosabb hatóanyaga a lentinán, mely képes aktivizálni a fertőzések elleni védelemben legfontosabb szerepet betöltő T-sejteket. 50 egészséges önkéntes bevonásával történt 4 hetes vizsgálat során napi 5-10 g shiitake gomba fogyasztásának hatására az első védelmi vonalat képviselő gamma-delta T-sejtek száma, és az NKT-sejtek száma akár kétszeres növekedést is mutatott, míg a gyulladás során keletkező CRP (C-reaktív protein) mennyisége jelentősen csökkent.
munrendszer erősítésére, valamint a kemoterápiás szerek hatékonyságának erősítésére, mellékhatásaik enyhítésére is (8).

A kutatók jelenleg egyetértenek abban, hogy a megfelelően működő immunrendszer nélkülözhetetlen szerepet játszik a legtöbb vírusfertőzés megelőzésében és gyógyításában egyaránt. Éppen ezért javasolható az immunerősítő élelmiszerek napi étrendünkbe történő beiktatása bármilyen formában.

Szerző: Dr Dóda Ildikó

Források

  1. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study (NCBI)
  2. European Union herbal monograph on Echinacea purpurea (L.) Moench, herba recens (European Medicines Agency)
  3. Pharmacological potential of ginseng and its major component ginsenosides (NCBI)
  4. Astragalus (Memorial Sloan Kettering Cancer Center)
  5. Chemical Constituents and Pharmacological Activities of Garlic (Allium sativum L.): A Review(NCBI)
  6. Revisiting pharmacological potentials of Nigella sativa seed: A promising option for COVID-19 prevention and cure (PubMed)
  7. Consuming Lentinula edodes (Shiitake) Mushrooms Daily Improves Human Immunity: A Randomized Dietary Intervention in Healthy Young Adults (PubMed)
  8. Classification, structure and mechanism of antiviral polysaccharides derived from edible and medicinal fungus(NCBI)