Egy képzésen, amikor a lézer és az ultrahang terápia került szóba, egy német oktató így nyilatkozott:

Nem gond ha helyet kapnak ezek az eszközök a terápiában, csak használat előtt ne felejtsétek kihúzni az áramforrásból. Legalább az áramot ne fogyassza!”

Nyugaton már leáldozóban ezeknek a terápiás eszközöknek a világa, de most utánajártam, hogy mikor hatékony és kiknek ajánlott.

A legtöbb ember életében gyakori a derékfájás. Amikor nem tudjuk, hogy mi okozza, akkor “nem-specifikus” derékfájásnak nevezzük. Ha a fájdalom, több mint három hónapig tart, azt krónikusnak véljük. A legnagyobb probléma az, hogy a mozgás akadályozottsága miatt a betegek kiesnek a munkából és orvosi kezelésre szorulnak

Bevált kezelésnek számít ilyenkor az ultrahangos kezelés (UH). Az ultrahang készülék hullámainak segítségével a bőrön keresztül felgyorsíthatjuk a sejtek regenerálódását és így csökken a fájdalom. Legalább is ezt állítják a gyártók.

Lássuk mit mondanak a kutatások!

Erre a kérdésre kereste a választ egy tanulmány, ahol 10 különböző kutatás során 1025 alany segítségével vizsgálták az UH hatásosságát.

A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az ultrahang befolyásolja-e: 

  • a fájdalmat,
  • a mozgáskorlátozottságot,
  • a jóllétet (egészségérzetet), 
  • az elégedettséget a kezeléssel szemben.

A résztvevők közepes intenzitású derékfájdalmat éreztek a hétköznapi tevékenységek során és 6-18 kezelést vettek igénybe.

Az UH-ot összehasonlították más kezelésekkel is: 

  • elektromos stimulálás,
  • lézer,
  • gyógytorna,
  • manuálterápia,
  • placebo (nem kapcsolták be az UH-t, csak oda tartották),
  • kezelés mellőzése (a páciens pihent). 

A felmérések alapján csekély különbség van az UH és a placebo hatása között, mivel kis mértékben csökkent a fájdalom mértéke az UH-tól, de ugyanannyit javult a derék mozgása  és a páciensek hasonlóan jól érezték magukat mindkét “kezelés” után.

Viszont hatásosabbnak bizonyult a fájdalomcsökkentésben az UH használata a gyógytorna gyakorlatokkal EGYÜTT alkalmazva. Ha csak UH-ot vagy csak gyógytornát kaptak a páciensek, nem érezték magukat sokkal egészségesebbnek, kevésbé korlátozottnak vagy elégedettebbnek. 
A hosszútávú valódi hatást a kezelések folytatásával lehetne bizonyítani. Egyelőre ezek alapján azt mondhatjuk, hogy a “nem specifikus” derékfájás gyógyításában nem bizonyítható az ultrahang kezelés hatásossága.

{BANNER}

Vizsgáljuk meg a lézeres terápiát is közelebbről!

A lézeres kezelés (Fotobiomodulációs terápia – PBMT) elve szerint vannak olyan sejtjeink, amelyek reagálnak a fényre és ezáltal stimulálhatóak a gyógyulásban. A lézer egy klasszikus futurisztikus, már-már “high-tech”-nek tűnő terápia, ezért különösen érdekes, hogy vajon tényleg hasznos-e a derékfájás csökkentésében.

Elvileg így “működik”

Egy kutatás során 148 brazil pácienst vizsgáltak krónikus “nem specifikus” derékfájdalommal 1 éven keresztül.
A csoport fele lézer terápiát kapott, a másik fele pedig “piros fény” kezelést (olyan fény, ami nem tartalmaz terápiás adagot – placebo csoport). Mivel a lézeres kezelést nem lehet érezni, így a pácienseknek fogalmuk sem volt, hogy melyik “kezelést” kapják.

A kutatók nem találtak számottevő különbségeket a két csoport között a fájdalom intenzitása, a mozgáskorlátozottság mértéke szerint 1, 3, 6 és 12 hónap után sem.

Az eszközzel végzett terápiák tagadhatatlanul támogatják a gyártót és emiatt nagy a piaci versengés. Épp ezért nagyon fontosak a kutatások és az eredmények hackelés nélküli publikálása. Csak így tudhatjuk meg, hogy a gyógyítás érdekében kell-e változtatni a terápiás módszert vagy a dózirozást. A placebo egy nagyon fontos terápiás eszköz, etikai szempontból viszont elfogadhatatlan olyan eszközöket és terápiákat ajánlani a pácienseknek, amelyek nem csak anyagilag terhelik őket, hanem időigényesek és hatástalanok. Úgy vélem, hogy minden ember megérdemli a megfelelő kezelést és tájékoztatást.

Források

Címkék: